Какви умения трябва да има детето преди да постъпи в училище?
Първият учебен ден е вълнуващ, но и доста стресиращ момент в живота на всяко семейство. В помощ на родителите, в тази статия се опитах да обобщя някои от уменията, които детето трябва да има преди да постъпи в училище, така че преходът към новата среда да е по-спокоен за цялото семейство.
Най-важното умение е детето да може да се изразява свободно и правилно, да има богат речник, да говори за своите мисли и чувства, да може да общува без проблем с връстници и възрастни. Да съставя правилни изречения, да произнася правилно всички звукове, да разказва и преразказва кратки истории и приказки правилно, да запомня стихове.
Освен това детето трябва да може:
- Да разбира категориите добро и лошо, правилно и неправилно, опасно и безопасно, да прави заключения и да изважда поука от текст.
- Да прави сравнения, обобщение, класификация. Например: да си служи свободно с понятия като цветове, форми, букви, цифри, професии, сезони, дни на седмицата, месеците, думи, звукове, мебели, растения, животни, учебни пособия и др.; да може да определя напр. дали масата е мебел, дали понеделник е ден от седмицата или месец, да може да изброи няколко зеленчука, или птици т. н.
- Да е развито фонемното осъзнаване - фонемното осъзнаване е способността детето да може определя мястото на звук в дума, броя на звуковете в думата, кои са звуковете в думата, броя на думите в изречението, да разпознава и генерира рими и др.
- Да има добре развита фина моторика, зрително-моторна координация, да умее да реже с ножица, да държи правилно средството за оцветяване или писане, за да може да се научи да пише буквите и цифрите. Оцветяването в контур, апликирането, рисуването са подходящи за развитието на тези умения. Да рисува, прерисува, да отчита труднозабележими разлики и детайли на предмети и изображения.
- Математически умения, които трябва да е усвоило – да брои до 10 и обратно, да разпознава формите, да използва числителни редни, да разпознава знаците по-голямо, по-малко и равно, да разпознава и описва предмети, обекти, явления по цвят, размер, да ги сравнява по големина и др. Да се ориентира в пространството, да разбира и да си служи свободно с предлозите: горе-долу, ляво-дясно, пред, зад, под, над, между, сред, на, върху.
- Важно е детето да има изградени навици за това да стои в организирано занимание 15-20 минути като през това време успява да се концентрира и да изпълнява поставени игри или задачи- така то ще може да издържа на натоварването в училище.
- Да може да играе ролеви, сюжетни игри и игри с редуване, при които играта има правила.
- Не на последно място са и уменията за самообслужване. Ако в детската градина винаги е имало някоя леля, която да помогне, то в училище детето ще трябва да прави всичко само, да се организира и да се научи да си разпределя времето, да определя приоритетите си.
- За да посещава с желание училището, детето трябва да възприема ученето като нещо приятно, което носи удовлетворение, радост, а не като тежко бреме, което го натоварва и задължава. Нагласата към ученето като цяло, се формира както от родителите, така и от учителите в детската градина. Четенето на приказки, заниманията у дома с различни дейности, свързани с развитие на езикови умения и фина моторика, както и занимания за когнитивните процеси (мислене, внимание и памет), помагат да се формира това положително отношение към ученето и събуждат любопитството на детето, желанието му да научава нови неща.
Ако устната реч на детето е добре развита, овладяването на писмената реч (писане, четене) няма да бъде трудно.
Да обобщим- има много неща, които децата трябва да знаят и могат, за да се научат да четат и пишат. Но ако не могат да говорят правилно, писмената реч няма как да бъде овладяна правилно. Оттук следват много неприятни ситуации за родители, деца и техните учители и идва нежеланието на детето да посещава училище. Затова, ако имате съмнения дали детето говори правилно, консултирайте се с логопед. Не чакайте началото на първи клас и не мислете, че когато постъпи в училище, то ще научи всичко и затрудненията ще изчезнат от само себе си. Напротив, те се задълбочават, губи се ценно време и това действа пагубно на самочувствието на детето- появяват се и проблеми с поведението му, които ще трябва да бъдат разрешавани с помощта на психолог.
Логопед Светослава Чаушева
Хареса ли ви статията? Споделете я с приятел



