Какво представлява системното семейно консултиране и терапия?
Системната фамилна терапия
е насочена към разбиране на семейните взаимоотношения и тяхната роля за възникване на различни психосоматични прояви, както и търсене на начини за справяне със симптомите.
Ролята на семейните консултанти и терапевти е чрез разглеждане на семейните взаимоотношения от системна гледна точка да използват ефективни методи за предизвикване и подкрепа към промяната.
Семейните консултанти и терапевти работят както с групи от хора, така и с индивида. Основната разлика между фамилните и индивидуалните терапевти е, че първите разглеждат проблемите на личността, но в контекста на своята принадлежност към системата, в която функционират- семейство, училище, приятели, колеги… Семейството се разглежда не само като съвкупност от неговите членове, а как поведението на един оказва влияние върху останалите. Този модел разглежда цялото семейството като обект на интервенции и поставя ударението върху взаимоотношенията и комуникацията вътре в семейството, а не върху симптомите на членовете му.
Поведението на конкретна личност, било дете или възрастен, не може да се анализира и разбира правилно, ако бъде изолирано от другите. Например, ако детето има симптоми на тревожност или поведенчески проблем, ние ще изследваме семейната среда, за да помогнем на детето и да се открият ресурси за справяне.
Семейното консултиране е ориентирано към подпомагане при:
- Поведенчески прояви при децата
- Наличие на психична или хронична болест у член от семейството
- Промяна в конфигурацията на семейството (раждане на дете, развод, смърт и др.)
- Реконструирани семейства: с втори/трети брак, чиито семейни членове имат затруднения в напасването един към друг (напр. единия от съпрузите с децата от предходен брак на другия съпруг);
- Дисхармония в съпружеските взаимоотношения
- Конфликти с родителите или други членове на семейството
- Семейни кризи
- Развод и раздяла
- Откриване на нов смисъл в живота след развод и др.
Психолог и системен фамилен консултант: Ива Бънева
Хареса ли ви статията? Споделете я с приятел



