Как да помогнем на детето да се адаптира по-лесно в яслата/ детската градина?
Настъпва времето, когато децата тръгват на ясла или детска градина за първи път, а това е труден период както за детето, така и за неговите родители. Всяко дете, което тръгва на детска градина, ще мине период на адаптация, а тя изисква време. Някои мъници по-лесно се адаптират към промяната, докато на други им трябва повече време, за да свикнат с този нов етап от живота. За едно мъниче може да е достатъчна седмица, за друго може да са необходими месеци. Децата могат да станат по-тъжни, да плачат, да отказват да ходят на градина, да са по-раздразнителни. Това е съвсем нормално, защото децата свикват с новата обстановка, хора, правила, изисквания. В този момент е важно родителите да бъдат спокойни и уверени. В противен случай детето ще долови безпокойството им и ще се разстрои още повече.
Какво биха могли да направят родителите, за да подпомогнат по-бързата адаптация не детето си:
- Преди стартирането на учебната година покажете на детето яслата/ детската градина, която ще посещава. Правете си разходки около нея, разглеждайте играчките, които са разположени в двора, разказвайте забавни истории, колко хубаво е в яслата или детската градина, как там то ще намери нови приятели и най-вече ще научи много интересни неща, ще играе нови игри и ще се забавлява през цялото време.
- Обяснете на детето, че през това време вие няма да сте в детската градина, а ще го заведете и ще го оставите там да си поиграе малко, след което ще го вземете –така както сте го оставяли при баба и дядо, че и с детската градина е същото. Непременно детето трябва да е наясно,че никое дете не остава там постоянно и че винаги ще се върне вкъщи. Хубаво е също да се каже, че там има госпожа, която се грижи за децата вместо мама, пее, чете им приказки и им помага, когато имат нужда – да се облекат или да се нахранят.
- Организирайте времето на семейството по възможно най-добрия начин, за да избегнете излишното напрежение и стрес. Предвидете време за разсънване, сутрешен тоалет, обличане, прическа. Създайте си режим и го следвайте ежедневно. Добре е също така да се постараете да въведете някакъв ред в ежедневието на детето си и по-точно да "синхронизирате" графика на дейности като хранене, спане и игра с този в градината. Можете също така да му купите нова пижамка, раничка или пантофки с любим герой, които да приберете и да обясните, че те са специално за детската градина.
- Ако детето е разстроено и не иска да тръгва го гушнете, успокойте го и му разкажете за всички вълнуващи моменти, които го очакват. Или му отвлечете вниманието с нещо любимо или друга интересна тема.
- Потърсете детски приказки, които заедно да разглеждате и четете за преживявания на различни герои в детската градина. Това ще помогне на детето да осъзнае собствените си емоции и да ги споделя. Ще научи, че не всичко е идеално, но важно е да намираме решения.

- Опитайте се да овладеете своите емоции, да останете максимално спокойни и не позволявайте сълзите и молбите му да надделеят над вас да го приберете у дома, за да не ходи на градина. Знаейки, че раздялата сутрин е трудна и за двамата, е хубаво да се създаде някакъв “ритуал” за сбогуване – въздушна целувка, прегръдка или нещо друго. Всичко това ще помогне на детето да разбере, че родителите му го обичат и че с нетърпение са очаквали прибирането му от яслата или градината. Това ще помогне на детето да се адаптира по-бързо и да не преживява толкова тежко раздялата си с мама/тати всяка сутрин.
- Ако градината разрешава позволете на детето да вземе новата си играчка и да я покаже на приятелите си.
- Когато оставяте детето в детската градина раздялата трябва да бъде бърза и кратка. Тръгнете ли веднъж, не се връщайте повторно да го успокоявате. Ако детето се разделя по-лесно с татко или мама, нека този родител да го води първоначално на градина.
- Разговаряйте с детето и се интересувайте за преживяванията му в детската градина. Опитайте се да разберете чувствата и страховете му. Задавайте конкретни въпроси- какво е закусвало, обядвало, с какви играчки е играло, с кой се е запознало, какво му е харесало най-много. Създайте си някакъв ритуал на прибиране към дома, който да създава позитивни емоции. Правете нещо заедно, което да ви доставя удоволствие.
Бъдете търпеливи, постоянни и подкрепящи, вярвайте на учителите в детската градина и на детето си в уменията му да се адаптира. Създавайте позитивна нагласа към градината още от първите дни, но същевременно с това въвеждайте правила, поставяйте ясни граници и обяснете, че ходенето на детска градина вече е факт и детето ще посещава учебното заведение.
Хареса ли ви статията? Споделете я с приятел



